Plugins - EWWW Image Optimizer - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (377 entries)

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
ja_JP[0]: %1$d画像クレジットが残っています。

en: %1$d image in the Media Library has been selected. | %1$d images in the Media Library have been selected.
ja_JP[0]: %1$d 個の画像が選択されています。

en: %1$d images have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
ja_JP: %1$d枚の画像が選択され (%2$d枚は最適化されていません) 、 %3$d枚はリサイズです (%4$dは最適化されていません) 。

en: %1$d images in the Media Library have been selected.
ja_JP: メディアライブラリ内の%1$d 個の画像が選択されました。

en: %d Webp images left to rename.
ja_JP: %d 個のWebpイメージの名前を変更しました。

en: %d images
ja_JP: %d 個の画像

en: %d size compressed | %d sizes compressed
ja_JP[0]: %d サイズ圧縮しました

en: %d size to compress | %d sizes to compress
ja_JP[0]: %d サイズ圧縮します

en: %s compression disabled
ja_JP: %s への圧縮が無効化されました

en: %s is missing
ja_JP: %s がありません。

en: %s is not writable
ja_JP: %s を見つけることができませんでした

en: %s only need one, used for conversion, not optimization
ja_JP: %s は1つしか必要とせず、最適化ではなく変換に使用されます

en: *Imsanity settings override the EWWW resize dimensions.
ja_JP: ※Imsanity プラグインの設定が EWWW のサイズ変換の次元を上書きします。

en: *Include Media Library Folders has been disabled because it will cause the scanner to ignore the disabled resizes.
ja_JP: ※スキャナに無効なサイズ変更を無視させるため、メディアライブラリーフォルダーを含める設定は無効化されました。

en: *PDF optimization cannot be enabled because the fileinfo extension is missing.
ja_JP: ※ PDF の最適化はファイル情報が欠けているため有効化出来ません。

en: *Settings to disable creation and optimization of individual sizes must be configured for each individual site.
ja_JP: 個別のサイトの作成と最適化を無効化する設定は、個々のサイトごとに設定されています。

en: <strong>ERROR</strong>: %1$s in %2$s can only contain numbers, letters, and underscores.
ja_JP: <strong>ERROR</strong>: %2$s の%1$sは，数字・英字・アンダースコアだけが許可されています．

en: A file that matches any pattern or path provided will not be optimized.
ja_JP: いずれかのパターンかパスに一致するファイルは最適化されません。

en: API Key will be validated when you save your settings.
ja_JP: 設定を保存すると API キーが認証されます。

en: Access denied.
ja_JP: 接続が拒否されました。

en: Access token has expired, please reload the page.
ja_JP: アクセストークンの期限切れになりました、ページをリロードしてください。

en: Active, not yet verified.
ja_JP: アクティブ、未認証です。

en: Add ExactDN to increase website speeds dramatically!
ja_JP: サイトの速度向上のために ExactDN を使う

en: Adjustable Quality
ja_JP: 調節可能クオリティ

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: All Clear
ja_JP: すべて問題なし

en: All methods used by the EWWW Image Optimizer are intended to produce visually identical images.
ja_JP: EWWW Image Optimizer では、視覚的に同一なイメージを生成する方法が使われています。

en: All resizes generated from a single upload are optimized in parallel for faster optimization. If this is causing performance issues, disable parallel optimization to reduce the load on your server.
ja_JP: 単一のアップロードから生成されたすべてのリサイズは、最適化を迅速に行うために並列に最適化されています。 これがパフォーマンス上の問題を引き起こしている場合は、並列最適化を無効にしてサーバーの負荷を軽減してください。

en: Allow
ja_JP: 許可する

en: Allow EWWW Image Optimizer to anonymously track how this plugin is used and help us make the plugin better. Opt-in to tracking and receive 500 API image credits free. No sensitive data is tracked.
ja_JP: プラグインの使われ方調査をとプラグインの改善のために EWWW Image Optimizer へ匿名でデータ送信することを許可します。トラッキングを有効しデータを送信することで500枚の無料画像クレジットが付与されます。これには機密データは含まれません。

en: Allow EWWW Image Optimizer to track plugin usage? Opt-in to tracking and receive 500 free image credits in your admin email: %s. No sensitive data is tracked.
ja_JP: プラグインの使われ方調査をとプラグインの改善のために EWWW Image Optimizer へ匿名でデータ送信することを許可しますか ? トラッキングを有効しデータを送信することで500枚の無料画像クレジットが以下の管理者メールアドレスに付与されます: %s。これには機密データは含まれません。

en: Allow Single-site Override
ja_JP: 単一サイトの上書きを許可

en: Allow Usage Tracking?
ja_JP: 使用状況トラッキングを許可しますか ?

en: Allow individual sites to configure their own settings and override all network options.
ja_JP: 個々のサイトが独自の設定を行い、すべてのネットワークオプションを上書きすることを許可する。

en: Allow resizing of existing Media Library images.
ja_JP: 既存のメディアライブラリの画像のサイズ変更を許可します。

en: Alternative WebP Rewriting
ja_JP: 代替 WebP に書き換え

en: Amazon S3 image
ja_JP: Amazon S3 画像

en: Automatic Cloudinary upload
ja_JP: 自動的に Cloudinary にアップロード

en: Azure Storage image
ja_JP: Azure ストレージ画像

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
ja_JP: 背景色は、PNG に透過性がある場合にのみ使用されます。 透過性のあるPNG をスキップするには、この値を空白のままにしておきます。

en: Background mode active, enable Parallel Optimization in Advanced Settings
ja_JP: バックグラウンドモード有効、高度な設定内で並列最適化を有効化してください

en: Backup Originals
ja_JP: バックアップ元

en: Basic Settings
ja_JP: 基本設定

en: Bulk Optimize
ja_JP: 一括最適化

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
ja_JP: 一括処理は先頭から、リセットされました。

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
ja_JP: 一括処理がリセットされました、次の一括操作が最初から開始されます。

en: Cannot display trace
ja_JP: トレースを表示できません

en: Choose a gallery or
ja_JP: ギャラリーを選ぶか

en: Choose how long to pause between images (in seconds, 0 = disabled)
ja_JP: 画像間で一時停止する時間を選択 (秒単位、0 = 無効)

en: Clear all queues
ja_JP: すべてのキューをクリアする

en: Clear this queue
ja_JP: このキューをクリアする

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切り替え

en: Cloud Status
ja_JP: クラウドの状態

en: Cloud optimization API Key
ja_JP: Cloud optimization の API キー

en: Cloudinary image
ja_JP: Cloudinary 画像

en: Compress
ja_JP: 圧縮

en: Configure network-wide settings in the Network Admin.
ja_JP: サイトネットワーク管理者からサイトネットワーク全体の設定を変更する。

en: Contribute directly via %s.
ja_JP: %s 経由で直接貢献してください。

en: Conversion Settings
ja_JP: 変換設定

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
ja_JP: 変換は、メディアライブラリ内の画像 (WebP を除く) でのみ利用可能です。デフォルトでは、メディアライブラリ内のすべての画像にワンタイム変換のためのリンクが用意されています。 以下のそれぞれの変換操作をオンにすると、画像がアップロードまたは変更されるたびに変換フィルタが有効になります。

en: Convert Table
ja_JP: テーブルを変換

en: Could not find %s
ja_JP: %s を見つけることができませんでした

en: Could not find image
ja_JP: 画像が見つかりませんでした

en: Could not remove image from table.
ja_JP: テーブルから削除することができません。

en: Could not retrieve file path.
ja_JP: ファイルパスを取得できませんでした。

en: Could not save Folder to Optimize: %s. Please ensure that it is a valid location on the server.
ja_JP: 最適化するフォルダ %s. を保存できませんでした。 それがサーバー上の有効な場所であることを確認してください。

en: Could not save WebP URL: %s.
ja_JP: WebP URL: %s. を保存できませんでした。

en: Could not save the JPG background color, please enter a six-character, hexadecimal value.
ja_JP: JPG の背景色を保存できませんでした。6文字の16進数の値を入力してください。

en: Could not save the JPG quality, please enter an integer between 1 and 100.
ja_JP: JPG の画質を保存できませんでした。1から100までの整数を入力してください。

en: Could not validate API key, please copy and paste your key to ensure it is correct.
ja_JP: API キーを検証できませんでした。キーをコピーして貼り付けて、正しいことを確認してください。

en: Debugging
ja_JP: デバッグ

en: Debugging Information
ja_JP: デバッグ情報

en: Debugging information will be included with your message automatically.
ja_JP: デバッグ設定は自動的に含まれます。

en: Delete originals
ja_JP: オリジナルを削除

en: Detect Scaled Images
ja_JP: サイズを変更する画像を調べます

en: Disable Creation
ja_JP: 作成を無効化

en: Disable Optimization
ja_JP: 最適化を無効化

en: Disable Resizes
ja_JP: リサイズを無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled automatically, async requests blocked
ja_JP: 自動的に無効化済み、async リクエストがブロックされました

en: Disabled by Shield's Lock to Location feature
ja_JP: Shield's Lock の位置情報機能により無効化済み

en: Disabled by administrator
ja_JP: 管理者によって無効化済み

en: Disabled, sleep function missing
ja_JP: 無効化済み、スリープ関数が欠けています

en: Disabling creation of the full-size preview for PDF files will disable all PDF preview sizes
ja_JP: PDF ファイルのフルサイズプレビューの作成を無効にすると、すべての PDF プレビューサイズが無効になります

en: Do not allow
ja_JP: 許可しない

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Dynamic Image Debugging
ja_JP: 動的なイメージのデバッグ

en: EWWW IO Debug Log
ja_JP: EWWW IO デバッグログ

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
ja_JP: EWWW Image Optimizer はツールフォルダーを作成できませんでした。

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
ja_JP: EWWW Image Optimizerは %s のツールをインストールできませんでした。

en: EWWW Image Optimizer is supported on Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows
ja_JP: EWWW Image Optimizer は Linux, FreeBSD, Mac OSX 及び Windows をサポートしています。

en: EWWW Image Optimizer requires PHP 5.4 or greater. Newer versions of PHP, like 5.6, 7.0 and 7.1, are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は PHP 5.4 かそれ以上を要求します。より新しいバージョンの PHP 5.6 や 7.0, 7.1 は、それまでのバージョンと比べはるかにパフォーマンスが良く安全なものになっています。このプラグインのサポートするバージョンの PHP へアップグレードする方法がわからない場合は、サーバー会社へお尋ねください。

en: EWWW Image Optimizer requires exec() or an API key. Your system administrator has disabled the exec() function, ask them to enable it.
ja_JP: EWWW Image Optimizer には、exec() または API キーが必要です。 システム管理者が exec() 関数を無効にしている場合は、有効にするよう依頼してください。

en: EWWW Image Optimizer uses %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, and %6$s. You are missing: %7$s. Please install via the %8$s or the %9$s.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, and %6$s を使用します。 %7$s がありません。  %8$s と %9$s をインストールしてください。

en: Elapsed: %s second | Elapsed: %s seconds
ja_JP[0]: 経過時間: %s 秒

en: Enable Embedded Help
ja_JP: 埋め込み型のヘルプを有効化

en: Enable the Debugging option and refresh this page to include debugging information with your question.
ja_JP: 質問用のデバッグ情報を含めるには、デバッグ設定を有効にしてこのページを再読み込みしてください。

en: Enable the support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we may collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
ja_JP: WordPress のダッシュボードからドキュメントとサポートチームにアクセス出来るようにするサポートビーコンを有効化します。より効率的な手助けをするために、現在の URL、IP アドレス、ブラウザー / デバイス情報やデバック情報が収集されることがあります。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enables CDN and automatic image resizing to fit your pages.
ja_JP: CDN を使い、ページに自動的にフィットするように画像をリサイズを有効化します。

en: Error retrieving list of images
ja_JP: 画像のリストを取得中にエラーが発生しました

en: Every %d Minutes
ja_JP: 毎 %d 分

en: File path
ja_JP: ファイルパス

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Finished
ja_JP: 完了

en: Finished Optimization!
ja_JP: 最適化を完了しました !

en: Folders to ignore
ja_JP: 無視するフォルダー

en: Folders to optimize
ja_JP: 最適化するフォルダー

en: For more details, visit the %1$s or the %2$s.
ja_JP: 詳細については、 %1$s か、 %2$s にアクセスしてください。

en: Force WebP
ja_JP: 強制 WebP

en: Force re-optimize
ja_JP: 再最適化を強制

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
ja_JP: 強制的に再最適化を行う。

en: Full size - %s
ja_JP: 最大サイズ - %s

en: Full size – %s
ja_JP: 最大サイズ - %s

en: Fully Enabled
ja_JP: 完全に有効化済み

en: GIF Optimization Level
ja_JP: GIF 最適化レベル

en: GIF optimization is disabled
ja_JP: GIF 最適化が無効になっています

en: GIF to PNG
ja_JP: GIF を PNG

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery ID
ja_JP: ギャラリー ID

en: Gallery Name
ja_JP: ギャラリー名

en: Get an API key to achieve up to 80% compression and see the quality for yourself.
ja_JP: 最大80％の圧縮を実現する API キーを入手し、品質を確認してください。

en: Grand Flagallery not installed.
ja_JP: Grand Flagallery がインストールされていません。

en: Graphics libraries
ja_JP: メディアライブラリ

en: HEX format (#123def)
ja_JP: HEX 形式 (#123def)

en: Help translate EWWW I.O.
ja_JP: EWWW Image Optimizer の翻訳にご協力ください。

en: Hide Conversion Links
ja_JP: コンバージョンリンクを非表示

en: Highlight images that need to be resized because the browser is scaling them down. Only visible for Admin users and adds a button to the admin bar to detect scaled images that have been lazy loaded.
ja_JP: ハイライトされている画像はブラウザーによって縮小されて表示されているため、リサイズが必要です。管理バーにボタンを追加し、縮小表示され遅延ロードされている画像を検出しましょう。

en: If Force WebP is enabled, enter URL patterns that should be permitted for Alternative WebP Rewriting. One pattern per line, may be partial URLs, but must include the domain name.
ja_JP: 強制 WebP が有効になっている場合は、Alternative WebP Rewriting で許可する必要があるURL パターンを入力します。 1行に1パターン、部分的な URL でも構いませんが、ドメイン名を含める必要があります。

en: If you use the File Optimization options within WP Rocket, you should also enter your ExactDN CNAME in the WP Rocket CDN settings (reserved for CSS and Javascript):
ja_JP: WP Rocket 内でファイル最適化オプションを使用している場合、WP Rocket CDN 設定 (CSS と JavaScript に予約済み) 内に ExactDN CNAME を入力するべきです :

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
ja_JP: もう一度やり直したい場合は、Reset Status ボタンを押して、一括操作の状態をリセットします。

en: Image Optimizer
ja_JP: 画像最適化

en: Image Queue Debugging
ja_JP: イメージキューのデバッグ

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Image Size: %s
ja_JP: 画像サイズ: %s

en: Image Store Optimization
ja_JP: 画像保存の最適化

en: Image Store Optimize
ja_JP: 画像保存の最適化

en: Image Type
ja_JP: 画像タイプ

en: Image credits available:
ja_JP: 利用可能な画像クレジット:

en: Images
ja_JP: 画像

en: Images stored in an Amazon S3 bucket can be optimized using our %s.
ja_JP: Amazon S3 bucket に保存された画像は、%s を使用して最適化することができます。

en: Importing
ja_JP: インポート

en: In Progress
ja_JP: 進行中

en: Inactive, enable automatic resizing in the Resize Settings
ja_JP: 無効化状態です。自動リサイズをリサイズ設定内で有効化出来ます。

en: Inactive, please disable the Image Performance option on the Jetpack Dashboard.
ja_JP: 無効、Jetpack のダッシュボードから画像パフォーマンスオプションを無効化してください。

en: Include Media Library Folders
ja_JP: メディアライブラリフォルダーを含める

en: Increasing PHP's memory_limit setting will allow for faster scanning with fewer database queries. Please allow up to 10 minutes for changes to memory limit to be detected.
ja_JP: PHP の memory_limit 設定を増やすことで幾つかのデータベース・アクセスが高速化されます。メモリ上限の検出には最大10分かかります。

en: Insert Rewrite Rules
ja_JP: リライトルールを挿入する

en: Insertion failed
ja_JP: 挿入失敗

en: Insertion successful
ja_JP: 挿入成功

en: Install
ja_JP: インストール

en: Installation Instructions
ja_JP: インストール手順

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: JPG Optimization Level
ja_JP: JPG 最適化レベル

en: JPG background color:
ja_JP: JPG 背景色:

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
ja_JP: JPG は画像を圧縮してデータを破棄するため、一般にPNG よりもはるかに優れています。 透過性を持つPNG はデフォルトでは変換されません。

en: JPG optimization is disabled
ja_JP: JPG 最適化が無効になっています

en: JPG quality level:
ja_JP: JPG 画質レベル:

en: JPG to PNG
ja_JP: JPG を PNG

en: JPG to WebP conversion is lossy, but quality loss is minimal. PNG to WebP conversion is lossless.
ja_JP: JPG から WebP への変換は非可逆ですが、品質の損失は最小です。 PNG からWebP への変換はロスレスです。

en: JPG/PNG to WebP
ja_JP: JPG, PNG から WebP

en: Last Batch Optimized
ja_JP: 最後のバッチ最適化

en: Last Image Optimized
ja_JP: 前回の画像最適化

en: Last attempted
ja_JP: 最終試行

en: Learn more about ExactDN
ja_JP: ExactDN について詳しく

en: Learn more.
ja_JP: 詳しく見る。

en: License Exceeded
ja_JP: ライセンス超過

en: License exceeded
ja_JP: ライセンス超過

en: List of attachment IDs not found.
ja_JP: 添付ファイルIDのリストが見つかりません。

en: Lossless Compression
ja_JP: ロスレス圧縮

en: Lossless compression is actually identical to the original, while lossy reduces the quality a small amount.
ja_JP: ロスレス圧縮はオリジナル画像と同じ画像になりますが、可逆圧縮は品質が少し低下します。

en: Lossy Compression
ja_JP: 非可逆圧縮

en: Max Height
ja_JP: 最大高さ

en: Max Width
ja_JP: 幅の上限

en: Maximum Lossless Compression
ja_JP: 最大ロスレス圧縮

en: Maximum Lossy Compression
ja_JP: 最大非可逆圧縮

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリー

en: Migrate WebP Images
ja_JP: WebP イメージへ移行

en: Missing
ja_JP: 存在しません

en: NOTE:
ja_JP: 注:

en: New images uploaded to the Media Library will be optimized automatically. If you have existing images you would like to optimize, you can use the %s tool.
ja_JP: メディアライブラリにアップロードされた新しい画像は自動的に最適化されます。 最適化したい画像がある場合は、 %s ツールを使用できます。

en: New thumbnails will be optimized by the EWWW Image Optimizer as they are generated. You may wish to disable the plugin and run a bulk optimize later to speed up the process.
ja_JP: 新しいサムネイル画像は EWWW Image Optimizer プラグインによって生成される度に最適化されます。サムネイル画像の生成プロセスをより早く行うためには、プラグインを無効化して、後で一括最適化を行ってください。

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
ja_JP: NextGEN / Nextcellent がインストールされていません。

en: No Compression
ja_JP: 無圧縮

en: No attachment ID was provided.
ja_JP: 添付ファイル ID は提供されませんでした。

en: No galleries found
ja_JP: ギャラリーが見つかりません

en: No image ID was provided.
ja_JP: 画像 ID は提供されませんでした。

en: No images found
ja_JP: 画像が見つかりません

en: No savings
ja_JP: 節約なし

en: No warnings here, just do it.
ja_JP: 警告はありません、実行してください。

en: Not Verified
ja_JP: 未検証

en: Not processed
ja_JP: 未処理

en: Nothing to see here, go upload some images!
ja_JP: ここに見えるものはありません、いくつかの画像をアップロードしてください！

en: Number of attempted optimizations
ja_JP: 試行された最適化の回数

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
ja_JP: 1行に1つのパスが %s. 以内になければなりません。 相対パスではなく絶対パスを使用します。

en: One path per line, partial paths allowed, but no urls.
ja_JP: 一行に一つパスを記述してください (部分パスは良いですが、URL は無効です)。

en: Only need one of these:
ja_JP: これらのうちの1つだけが必要です:

en: Only one version of the EWWW Image Optimizer can be active at a time. Please deactivate other copies of the plugin.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は同時に1つのバージョンしか有効化出来ません。他のコピーのプラグインを無効化してください。

en: Operation Interrupted
ja_JP: 操作は中断された

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
ja_JP: 操作がタイムアウトした場合、PHP の max_execution_time を増やす必要があります

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time or memory_limit for PHP
ja_JP: 操作がタイムアウトしました。PHP の max_execution_time と memory_limit の値を上げる必要があるかもしれません。

en: Optimization Log
ja_JP: 最適化ログ

en: Optimization skipped
ja_JP: 最適化をスキップしました

en: Optimization stopped, reload page to resume.
ja_JP: 最適化を停止し、ページを再ロードして再開

en: Optimize
ja_JP: 最適化

en: Optimize Gallery
ja_JP: ギャラリー最適化

en: Optimize now!
ja_JP: 今すぐ最適化！

en: Optimized
ja_JP: 最適化済み

en: Optimized image:
ja_JP: 最適化された画像:

en: Optimized size – %s
ja_JP: 最適化されたサイズ – %s

en: Optimizing
ja_JP: 最適化

en: Original Restored
ja_JP: オリジナルの復元

en: Originals are never deleted, and WebP images should only be served to supported browsers.
ja_JP: オリジナルは削除されません、また WebP 画像はサポートブラウザのみ提供されるべきです。

en: Overrides
ja_JP: 上書きする

en: PDF Optimization Level
ja_JP: PDF 最適化レベル

en: PHP trace
ja_JP: PHP トレース

en: PNG Optimization Level
ja_JP: PNG 最適化レベル

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
ja_JP: 通常 PNG は GIF より良いですが、アニメーション画像を PNG に変換することができません。

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
ja_JP: 一般にPNG はGIF よりも優れていますが、アニメーションはサポートしていません。 アニメーション画像は変換されません。

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
ja_JP: PNG は一般的に、限定された色の範囲を持つロゴやその他の画像については JPG よりはるかに優れています。 このオプションをチェックすると、大幅に JPG 処理速度が遅くなり、あなたは一時的にしかそれを有効にすることができます。

en: PNG optimization is disabled
ja_JP: PNG 最適化が無効になっています

en: PNG to JPG
ja_JP: PNG を JPG

en: Parallel optimization
ja_JP: 並列最適化

en: Please adjust permissions or create the folder
ja_JP: パーミッションを調整するかフォルダーを作成してください。

en: Please adjust permissions or create the folder. If you have installed the tools elsewhere on your system, check the option to Use System Paths.
ja_JP: パーミッションを調整するかフォルダーを作成してください。お使いのシステムで他の場所にツールをインストールしている場合は、システムパスを使用するオプションをチェックしてください 。

en: Please disable Scheduled optimization before continuing.
ja_JP: 続ける前にスケジュール最適化を無効化してください。

en: Please enter a valid url including the domain name.
ja_JP: ドメイン名を含む有効なURL を入力してください。

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
ja_JP: 有効なライブラリオプションを指定してください。詳しくは、「wp-cli help ewwwio optimize 」を参照してください。

en: Plugin Home Page
ja_JP: プラグインホームページ

en: Plugin Status
ja_JP: プラグインのステータス

en: Plugin Support
ja_JP: プラグインサポート

en: Plugins that remove query strings are unnecessary with ExactDN. You may remove them at your convenience.
ja_JP: ExactDN ではクエリー文字列を削除するプラグインは必要ありません。利便性のためプラグインを削除することができます。

en: Pngout is free closed-source software that can produce drastically reduced filesizes for PNGs, but can be very time consuming to process images
ja_JP: Pngout は大幅にファイルサイズを減少できることがある無料のクローズドソースソフトウェアですが、画像の処理に非常に時間がかかるかもしれません。

en: Previous failure due to broken/missing metadata, skipped resizes for attachment:
ja_JP: 破損または誤ったメタデータが発見されましたため、添付ファイルのリサイズをスキップしました:

en: Previously Optimized
ja_JP: 既に最適化済み

en: Previously optimized images will be skipped by default, check this box before scanning to override.
ja_JP: 以前に最適化された画像はデフォルトでスキップされます。スキャン前にこのボックスをチェックすると上書き出来ます。

en: Previously optimized images will be skipped by default.
ja_JP: これまでに最適化された画像は、デフォルトではスキップされます。

en: Provide paths containing images to be optimized using the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ja_JP: 一括最適化とスケジュール最適化を使用して、最適化する画像を含むパスを提供します。

en: Purchase a subscription for your site.
ja_JP: このサイト用のサブスクリプションを購入する。

en: Purchase an API key.
ja_JP: API キーを購入してください。

en: Re-optimize
ja_JP: 再最適化

en: Re-test
ja_JP: 再テスト

en: Received an invalid response from your website, please check for errors in the Developer Tools console of your browser.
ja_JP: web サイトから不正なレスポンスを受信しました。ブラウザーのデベロッパーツールのコンソール画面を見てエラーを確認して見てください。

en: Reduce file sizes for images within WordPress including NextGEN Gallery and GRAND FlAGallery. Uses jpegtran, optipng/pngout, and gifsicle.
ja_JP: NextGEN Gallery や GRAND Flagallery を含む WordPress 内の画像のファイルサイズを縮小します。 jpegtran, optipng  / pngout, および gifsicle を使用しています。

en: Reduced by %1$s (%2$s)
ja_JP:  %1$s (%2$s )  を減少

en: Removal failed
ja_JP: 削除に失敗しました

en: Removal successful
ja_JP: 削除に成功しました

en: Remove API key
ja_JP: API キーを削除

en: Remove Rewrite Rules
ja_JP: リライトルールを削除

en: Remove from table
ja_JP: テーブルから削除

en: Remove metadata
ja_JP: メタデータを削除

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
ja_JP: メタデータを削除し、劇的に CPU 使用を増やします。

en: Requires Attention
ja_JP: 注意が必要です

en: Reset Counters
ja_JP: カウンターのリセット

en: Reset Status
ja_JP: ステータスをリセット

en: Resize
ja_JP: リサイズ

en: Resize Detection
ja_JP: リサイズ検知

en: Resize Existing Images
ja_JP: 既存の画像をリサイズ

en: Resize Media Images
ja_JP: メディア画像をリサイズ

en: Resize Other Images
ja_JP: 他の画像をリサイズ

en: Resize Settings
ja_JP: リサイズ設定

en: Resizes images uploaded directly to the Media Library and those uploaded within a post or page.
ja_JP: メディアライブラリに直接アップロードされた画像や、投稿やページ内にアップロードされた画像のサイズを変更します。

en: Resizes images uploaded indirectly to the Media Library, like theme images or front-end uploads. Also applied to existing images during Bulk Optimization if necessary.
ja_JP: テーマイメージやフロントエンドのアップロードなど、メディアライブラリに間接的にアップロードされた画像をリサイズします。 また、必要に応じて、一括最適化中の既存の画像にも適用されます。

en: Restore original
ja_JP: オリジナル復元

en: Restoring
ja_JP: 復元中

en: Resume previous bulk operation
ja_JP: 前回の一括処理を再開

en: Resume previous optimization
ja_JP: 前回の最適化を再開

en: Retina Support, use WP Retina 2x for best results
ja_JP: Retina をサポート、さらなる向上のためには WP Retina 2x プラグインを使用してください。

en: Return to Media Library
ja_JP: メディアライブラリに戻る

en: Rules verified successfully
ja_JP: ルールが正常に検証されました

en: Run WebP upgrade
ja_JP: WebP アップグレードの実行

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Savings
ja_JP: 削減結果

en: Scan Again
ja_JP: 再スキャン

en: Scan all images from the latest two folders of the Media Library during the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ja_JP: 一括最適化とスケジュール最適化が実行されている間、メディアライブラリの最新の2つのフォルダ内のすべての画像がスキャンされます。

en: Scan did not complete, will try again
ja_JP: スキャンが完了していません、再試行します

en: Scan for unoptimized images
ja_JP: 最適化されていない画像をスキャンする

en: Scanning
ja_JP: スキャン中

en: Scanning, this could take a while
ja_JP: スキャンには時間がかかることがあります

en: Scheduled optimization
ja_JP: スケジュール最適化

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings Page
ja_JP: 設定ページ

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存

en: Show Optimized Images
ja_JP: 最適化画像を表示

en: Signup for premium image optimization:
ja_JP: プレミアム image optimization へ登録:

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
ja_JP: サイトまたはネットワークの管理者は、これを使用して、他のユーザーが以下の設定を迂回するメディアライブラリの変換リンクを使用できないようにすることができます。

en: Sites using a CDN may also use the WebP option in the %s plugin.
ja_JP: CDN を使用するサイトでは、 %s プラグインの WebP オプションを使用することもできます。

en: Stage 1, %d images left to scan.
ja_JP: ステージ1: %d個の画像をスキャンする。

en: Stage 2 unable to complete due to memory restrictions. Please increase the memory_limit setting for PHP and try again.
ja_JP: Stage 2 メモリ制限のため、処理が完了できませんでした。PHP の memory_limit の設定を増やして再度実行してください。

en: Stage 2, please wait.
ja_JP: ステージ2: 少々お待ち下さい。

en: Start Migration
ja_JP: 移行を開始

en: Start optimizing
ja_JP: 最適化を開始

en: Stop Optimizing
ja_JP: 最適化を中断

en: Store a copy of your original images on our secure server for 30 days. *Requires an active API key.
ja_JP: 元の画像のコピーを30日間安全なサーバーに保存する。※有効な API キーが必要です。

en: Successfully validated API key, happy optimizing!
ja_JP: API キーの検証に成功しました。

en: Support EWWW I.O.
ja_JP: EWWW Image Optimizer のサポート

en: Temporarily disabled.
ja_JP: 一時的に無効化されています。

en: Temporary failure, attempts remaining:
ja_JP: 一時的な失敗、試行が残っています:

en: Temporary failure, seconds left to retry:
ja_JP: 一時的な障害、再試行までの秒数：

en: The Debug Log is empty.
ja_JP: デバッグログは空です。

en: The EWWW Image Optimizer has detected excessive re-optimization of multiple images. Please turn on the Debugging setting, wait for approximately 12 hours, and then visit the %s page.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は、複数のイメージの過剰な再最適化を検出しました。 デバッグ設定を有効にしてから約12時間待ったあと、 %s ページにアクセスしてください。

en: The active theme, BuddyPress, WP Symposium, and folders that you have configured will also be scanned for unoptimized images.
ja_JP: 有効なテーマ、BuddyPress、WP Symposium、および設定したフォルダーも、最適化されていない画像がスキャンされます。

en: The database schema has changed, you need to convert to the new format.
ja_JP: データベーススキーマが変更されました。あなたは新しいフォーマットに変換する必要があります。

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
ja_JP: あなたのサイトが WebP イメージを提供していて、ブラウザが WebP をサポートしている場合、右のイメージは WebP を白いテキストで表示します。

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
ja_JP: 移行は2つのパートに分かれます。 まず、プラグインはすべてのフォルダでWeb画像をスキャンする必要があります。そして名前を変更する画像のリストを取得すると、名前の変更を続行します。

en: The next major release of EWWW Image Optimizer will require PHP 5.5 or greater. Newer versions of PHP, like 5.6, 7.0 and 7.1, are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
ja_JP: 次のメジャーリリースで EWWW Image Optimizer プラグインは PHP 5.5 以上を要求するようになります。PHP 5.6, 7.0 や 7.1 といったより新しいバージョンの PHP は動作が早く、セキュリティ的にも安全です。PHP のアップグレード方法に不明点がある場合、お使いのホスティング会社にお尋ねください。

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %d images that have been optimized so far.
ja_JP: プラグインは、再最適化を防ぐために既に最適化された画像を追跡します。 これまでに最適化された %d 個の画像があります。

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
ja_JP: プラグインは、画像を含む投稿の画像の場所を更新しようとします。 変換した画像の場所やURL を手動で更新する必要があります。

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on Flywheel sites. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
ja_JP: 通常バージョンの EWWW Image Optimizer プラグインでは Flywheel サイト上では動きません。画像を最適化するには、EWWW Image Optimizer を無効化し、EWWW Image Optimizer Cloud プラグインを使用してください。

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on Kinsta sites. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
ja_JP: レギュラーバージョンの EWWW Image Optimizer プラグインは Kinsta サイトで使用できません。画像を最適化するには EWWW Image Optimizer を無効化し、EWWW Image Optimizer Cloud をインストールしてください。

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on WP Engine sites. However, the cloud version has been approved by WP Engine. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
ja_JP: 通常の EWWW Image Optimizer は WP Engine 上のサイトでは使用できませんが、クラウドバージョンは WP Engine によって承認済みです。画像を最適化するためには EWWW Image Optimizer を無効にし、EWWW Image Optimizer Cloud をインストールしてください。

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on WP NET sites. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
ja_JP: 通常バージョンの EWWW Image Optimizer プラグインは WP NET サイト上では動作しません。EWWW Image Optimizer を無効化し、EWWW Image Optimizer Cloud をインストールし画像の最適化に使ってください。

en: There are many ways to serve WebP images to visitors with supported browsers. You may choose any you wish, but it is recommended to serve them with an .htaccess file using mod_rewrite and mod_headers. The plugin can insert the rules for you if the file is writable, or you can edit .htaccess yourself.
ja_JP: サポートされているブラウザを使用している訪問者にWebP イメージを提供する方法はたくさんあります。 任意のものを選択できますが、mod_rewrite とmod_headers を使用して.htaccess ファイルでそれらを提供することをお勧めします。 ファイルが書き込み可能な場合、プラグインはあなたのためのルールを挿入するか、.htaccess を自分で編集することができます。

en: There are no images to optimize.
ja_JP: 最適化するための画像がありません。

en: There is %d image ready to optimize. | There are %d images ready to optimize.
ja_JP[0]: %d 個の画像の最適化の準備が完了しました。

en: This is not a lossless conversion.
ja_JP: これはロスレス変換ではありません。

en: This will allow us to assist you more quickly.
ja_JP: これはより早く手助けをするために役に立ちます。

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
ja_JP: これにより、あなたのテーマ、BuddyPress 、および以下で設定した追加のフォルダーに対して、最適化されていない画像のスケジュール最適化が可能になります。 時間ごとに実行: wp_cron はサイト訪問時にのみ実行されるため、最適化の間にさらに時間がかかることがあります。

en: This will remove ALL metadata: EXIF, comments, color profiles, and anything else that is not pixel data.
ja_JP: これにより、すべてのメタデータが削除されます：EXIF 、コメント、カラープロファイル、ピクセルデータではないもの。

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
ja_JP: 変換が成功した後、サーバーから元の画像を削除します。

en: Thumbnail - %s
ja_JP: サムネイル - %s

en: Thumbnail – %s
ja_JP: サムネイル - %s

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Total Savings:
ja_JP: 合計保存数:

en: Total Size: %s
ja_JP: 合計サイズ: %s

en: Unable to restore image.
ja_JP: 画像を復元できません。

en: Unfortunately, the EWWW Image Optimizer plugin does not work with %s
ja_JP: 残念ながら EWWW Image Optimizer プラグインは %s では動作しません

en: Unknown file type
ja_JP: 不明なファイルタイプ

en: Unsupported file type
ja_JP: サポートされていないファイルタイプ

en: Use this to override the default WordPress quality level of 82. Applies to image editing, resizing, PNG to JPG conversion, and JPG to WebP conversion. Does not affect the original uploaded image unless maximum dimensions are set and resizing occurs.
ja_JP: これをデフォルトの WordPress の82の品質レベルを上書きするために使います。画像の編集、サイズ変更、PNG から JPG への変換、JPG から WebP の変換に適応されるようになります。最大サイズが指定されリサイズが行われない限りは元の画像に影響を与えることはありません。

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
ja_JP: サポート目的のために情報を提供する場合や、発生している問題を解決するためにコードを掘り下げるのが快適である場合は、これを使用してください。

en: Uses output buffering and libxml functionality from PHP. Use this if the Apache rewrite rules do not work, or if your images are served from a CDN.
ja_JP: PHP の出力バッファリングとlibxml 機能を使用します。 Apache の書き換えルールが機能しない場合や、イメージがCDN から提供されている場合は、これを使用してください。

en: Valid values are 1-100.
ja_JP: 有効な値は 1-100 です。

en: Verified
ja_JP: 証明済み

en: Verified,
ja_JP: 検証済み、

en: View Usage
ja_JP: 使い方を表示

en: WARNING:
ja_JP: 警告:

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
ja_JP: 警告: メタデータを削除します。GD または ImageMagick が必要です。PNG は一般的に、限定された色の範囲を持つロゴやその他の画像については JPG よりはるかに優れています。

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
ja_JP: 警告：これは可逆変換ではなく、GD またはImageMagick が必要です。 JPG は画像を圧縮してデータを破棄するため、写真用のPNG よりもはるかに優れています。 透明な画像は、背景色が設定されている場合にのみ変換されます。

en: WebP Settings
ja_JP: WebP 設定

en: WebP URLs
ja_JP: WebP のURL

en: WebP images will be generated and saved for all JPG/PNG images regardless of their size. The Alternative WebP Rewriting will not check if a file exists, only that the domain matches the home url.
ja_JP: WebP イメージは、サイズに関係なくすべてのJPG / PNG イメージに対して生成され、保存されます。 代替WebP 書き換えでは、ファイルが存在するかどうかはチェックされず、ドメインがホームURL と一致することのみがチェックされます。

en: When enabled, uploads to the Media Library will be transferred to Cloudinary after optimization. Cloudinary generates resizes, so only the full-size image is uploaded.
ja_JP: 有効にすると、メディアライブラリへのアップロードは最適化後に Cloudinary に転送されます。 Cloudny はサイズ変更を生成するので、フルサイズの画像のみがアップロードされます。

en: Why are there so many images?
ja_JP: なぜたくさんの画像があるのですか ?

en: WordPress, your theme, and other plugins generate various image sizes. You may disable optimization for certain sizes, or completely prevent those sizes from being created.
ja_JP: WordPress やテーマ、プラグインはさまざまなサイズの画像を生成します。 特定のサイズの最適化を無効にするか、サイズの作成を完全に止めることができます。

en: Would you like to help support development of this plugin?
ja_JP: このプラグインの開発をサポートしますか？

en: Write a review.
ja_JP: レビューを書く

en: You can use the rewrite rules below to serve WebP images with Apache.
ja_JP: 以下の書き換えルールを使用して、Apache で WebP 画像を提供することができます。

en: You do not appear to have enough image credits to complete this operation.
ja_JP: この操作を完了するために必要な画像クレジットをお持ちでないようです。

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
ja_JP: まだ画像をアップロードしていないようです。

en: You do not have permission to install image optimizer utilities.
ja_JP: あなたは image optimizer ユーティリティをインストールする権限がありません。

en: You do not have permission to optimize images.
ja_JP: 画像を最適化する権限がありません。

en: automatically
ja_JP: 自動的に

en: command not found on your system
ja_JP: あなたのシステムにコマンドが見つかりません

en: could not move pngout
ja_JP: pngout を移動できませんでした

en: could not set permissions
ja_JP: アクセス権を設定できませんでした

en: enable %1$s to %2$s conversion
ja_JP: %1$s から %2$s への変換を有効にする

en: extraction of files failed
ja_JP: ファイルの抽出に失敗しました

en: https://wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/

en: in pixels
ja_JP: ピクセル単位

en: manually
ja_JP: 手動

en: more...
ja_JP: もっと見る

en: no credits remaining, please purchase more.
ja_JP: クレジットが残っていない場合は、購入してください。

en: not required
ja_JP: 必須ではありません

en: of
ja_JP: の

en: optimize all galleries
ja_JP: すべてのギャラリーを最適化

en: optimized %1$d images, renewal is in %2$d day. | optimized %1$d images, renewal is in %2$d days.
ja_JP[0]: %1$d 枚の画像を最適化し、リニューアルは %2$d 日後です。

en: page
ja_JP: ページ

en: remaining
ja_JP: 残り

en: required for automatic pngout installer
ja_JP: 自動 pngout インストーラー用に必要です。

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
ja_JP: 各画像間 %2$d 秒の一時停止で %1$s を最適化します。

en: tar command not found
ja_JP: tar コマンドが見つかりません

en: unknown
ja_JP: 不明

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
ja_JP[0]: %2$d の %1$d を使用した場合、 %3$d 日後に使用率がリセットされます。

en: version
ja_JP: バージョン
